« Web Sitesi Tasarım ve Geliştirme »

Web Sitesi Tasarım ve Geliştirme

Bugün, gelişen internet teknolojileri ile birlikte firmalar, kişiler, çeşitli kuruluşlar veya çeşitli organizasyonlar web dünyasında tasarımları ile yer kapma yarışını hızlandırıyorlar.

İnternetin yaşamımızda ilk yer aldığı zamanlar web siteleri genel ihtiyacı karşılamak için basit ve birbirinin tekrarı tasarımlardan oluşuyordu. Bu web sitelerini de 'tasarlayanlar' genelde web tasarım konusunda değil bilişim konusunda uzman kişilerden oluşuyordu. Bazen web tasarımı konusunda uzman olmaya bile gerek kalmıyor, biraz bilgisayar kullanmış olmak yetiyordu. Çünkü konu çok yeniydi ve firmalar için 7 gün 24 saat dünyanın herhangi bir yerinden kendisine ait bir sayfanın görüntülenebiliyor olması bile müthiş bir olaydı.

Ancak bugün bu yarışın hızlanması ile birlikte işler değişti. Artık web siteleri tasarım ofislerinin konusu olmaya başladı. Her geçen gün hızla yeni sitesi tasarımları yapıldı ve yeni sektörler kervana katılmaya başladı. İnsanlar her türlü ihtiyaçları için internet kullanmaya başladılar. Yani yarış büyüdükçe kurallar da değişti. Artık bir sitenin web dünyasında kendisini gösterebilmesi için çok daha fazla özelliğe sahip olması gerekir. Bu yüzden bir web sitesinin hem tasarımı, hem program alt yapısı, hem güvenliği, hem de kolay kullanımı, çok daha iyi kurgulanmış, kolay ulaşılabilir, hızlı ve verimli çalışır olmalıdır.

Bu alanda var olmak isteyen kuruluşlara, firmalara, kişilere veya organizasyonlara hem tasarım olarak, hem de teknik alt yapı olarak fark yaratan web tasarımları yapmaktayız. Fark yaratmanın bu yarışta çok önemli olduğunun bilinciyle her bir web dizaynı ayrı bir proje olarak alıp, tasarım ve programlarla geliştirip en güvenli şekilde kullanıma sunmaktayız. Sürekliliği ilke edinen firmamız, web sitesi dizaynını tamamladıktan sonra da desteğini sürdürmektedir.


İyi bir web sitesi nasıl yapılır?

İyi bir web sitesi için, iyi bir projelendirme gerekir. İyi bir projelendirme için;

  • Hedefler net olarak belirlenmeli,
  • Kaynaklar ortaya konmalı (Bütçe, İçerik, Zaman, vb.)
  • Planlama yapılmalı (Süreçler, Kişiler, Alt görevler)
  • Proje test edilmeli ve son rötuşlar yapılmalıdır.

En son ve en önemlisi site hayata geçtikten sonra başlar. Herhangi bir değişiklik veya ekleme için her zaman destek sağlayacak bir tasarım ve dizayn ekibinin olması.


Nasıl bir site?

ARONEC her işi ayrı bir proje olarak görür. Kendi konusunda uzmanlardan oluşan bir ekiple her türlü web tasarımı ve dizaynı projesini bir bütün olarak ele alır, gereksinimlerini tespit eder, projelendirir ve uygular.

Daha önce yapılan projeleri kategorize edecek olursak;

Dinamik web site tasarımı: Sürekli güncellenmesi veya değişiklikleri kullanıcı tarafından yapılması gereken bir web dizaynı, amaca uygun bir programlama alt yapısı ve bir yönetim paneli ile hazırlanır. Bu yapıdaki bir sitede değişiklikler hızlı yapılarak sitenin daha güncel kalması sağlanır.

Statik web site tasarımı: Eğer ihtiyaçlar güncelleme gerektirmiyorsa, daha düşük maliyetler sunmak için, içinde program olmayan statik sayfalar ile tasarım kurgulanır.

Flash web site tasarımı: Bazen web tasarımı projesinin gereği olarak görselliğin ön plana çıktığı tasarımlar olabilir, bu tip durumlarda sitenin temelini zengin flash uygulamaları ile oluşturulur.


Arama Motorları Optimizasyonu

ARONEC; Web Tasarım, Web Yazılım ve Arama Motoru Optimizasyonu (Seo) konularında deneyimli ekibiyle hizmet vermektedir. Her web sitesi daha tasarım aşamasındayken titizlikle planlanıp, yazılım bölümlerini kodlarken mutlaka arama motorlarına uygun, kolay bulunabilir ve indekslenebilir olarak hazırlanır. Birçok firmanın ücretli olarak sağladığı bu hizmeti ARONEC müşterilerine hediye etmektedir.